Větrací systémy 

Přestože to zní jako protimluv, i zavřená okna musí větrat. Ne však tak jako dřív, kdy špatně těsnícími okny do některých bytů doslova fičelo. Moderní okna těsní téměř dokonale a stavební předpisy stanoví, jaké maximální množství vzduchu mohou propustit. Na druhé straně ale existují předpisy hygienické určující kolik čerstvého vzduchu má do místnosti proudit, aby se v ní dalo zdravě žít, nehromadila se tam vlhkost a netvořily škodlivé plísně. Zmíněné normy vymezují velmi úzký prostor, do kterého se musí výrobci oken vejít, chtějí-li vyhovět oběma požadavkům. Proto byly pro okna se středovým těsněním vyvinuty systémy řízeného větrání, u nichž lze poměrně přesně stanovit množství procházejícího vzduchu. Jejich hlavní výhodou je, že narozdíl od oken mírně pootevřených (tzv. čtvrtá poloha kliky), nezhoršují vynikající vlastnosti nových oken, zejména odolnost proti vloupání (okna jsou stále uzavřena), zvukový útlum a ani tepelné ztráty nejsou příliš velké.

Řez okenním rámem se samočinnou regulací

Řez okenním rámem a křídlem se středovým těsněním a větracím systémem KBE.
Vlevo okno se samočinnou regulací Clima TEC_70, vpravo základní větrací systém bez regulace.

 

ClimaTec 76

Je určen pro profilový systém Zenit 76. Venkovní vzduch proudí studenou a teplou částí funkční spáry před a za středovým těsněním. Aby se tam dostal a mohl proudit z venkovního prostředí do místnosti, je v okenní konstrukci odstraněna část vnějšího (v rámu) i vnitřního (v křídle) nalehávkového těsnění. Množství procházejícího vzduchu pak regulijí větrací klapky, které jsou vsazeny přímo do linie středového těsnění. Samotížné klapky se při velkém náporu vzduchu přivírají tak, aby nemohl vzniknout průvan nebo nežádoucí zvukové efekty, a při malém tlaku vzduchu se automaticky otevírají. Všechny uvedené úpravy jsou provedeny v horní vodorovné části okenního rámu a křídla. Počet klapek a délka odstraněného nalehávkového těsnění závisí na požadovaném objemu vyměněného vzduchu.

ClimaTec 70

Už ve standardním provedení mají okna vyrobená z profilů KBE 70 se středovým těsněním možnost instalace základního větracího systému pro zdravé bydlení a za menší příplatek mohou zájemci získat samočinný řízený větrací systém ClimaTec 70. Je založen na podobném principu jako systém řízeného větrání ClimaTec 76, avšak s tím rozdílem, že po průchodu studenou částí funkční spáry před středovým těsněním se vzduch přes větrací klapky dostává do komor v okenním rámu, poté profrézovanými otvory do teplé části funkční spáry za středovým těsněním a profrézovanými otvory v křídle do místnosti. Není proto třeba odstraňovat část vnitřního nalehávkového těsnění v okenním křídle.

Air-Matic

Na principu prostupu vzduchu okenním rámem a křídlem při zcela zavřeném okně jsou založeny i větrací systémy využívané v okenních profilech Trocal 88+ a InnoNova. Zákazníci mohou volit mezi jednodušším systémem využívajícím štěrbin ve středovém těsnění a systémem s regulačními klapkami Air-Matic.

Výhody větracích systémů


  • ve vašem bytě se přiměřeně větrá i když nejste doma
  • kuchyňské odsavače par či ventilátory v koupelnách a na toaletách jsou opravdu účinné, protože v bytě je dostatečný přívod čerstvého vzduchu
  • výrazně nižší relativní vlhkost vzduchu v bytě zamezuje pocení oken a vznik nebezpečných plísní 
  • větrací štěrbiny jsou uspořádány tak, aby nemohl nastat průvan a nežádoucí zvukové efekty
  • okna jsou stále dokonale uzavřena, jejich odolnost proti vloupání se nesnižuje
  • zůstává zachován vynikající zvukový útlum
  • nezhoršuje se odolnost oken vůči náporovému dešti
  • díky částečnému předehřívání vzduchu a regulaci jsou tepelné ztráty podstatně nižší než u jiných způsobů větrání

Větrací systémy využívají rozdílného tlaku vzduchu na opačných stranách budovy. Poměrně suchý vzduch proudí na návětrné straně domu dovnitř a vlhčí pokojový vzduch je okny na závětrné straně odváděn ven.